W celu prawidłowego dozowania środków chemicznych, w pierwszej kolejności powinniśmy poznać skład chemiczny wody, z której korzystamy. Przykładowo woda z własnej studni zawiera zwykle więcej wapnia i żelaza niż ta dostarczana wodociągiem.
Do utrzymania czystej wody w basenie, niezbędne jest również posiadanie przez nią prawidłowej wartości pH. Naturalna wartość pH nie drażniąca błon śluzowych człowieka waha się pomiędzy pH 7,2 i 7,6. Taka wartość jest również najbardziej korzystna dla sprzętu basenowego. Utrzymanie wartości pH we właściwym przedziale jest także bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczne działania chloru, pojawianie się korozji, osadzanie się kamienia wapiennego oraz agresywność wody.
Wartość pH poniżej 7,2 powoduje podrażnienie oczu, silny zapach, pojawianie się korozji na częściach wyposażenia basenowego oraz mętną wodę. Wartość pH powyżej 7,6 powoduje podrażnienie oczu, wpływa na wzrost glonów, ogranicza efektywność chloru oraz powoduje osadzanie się kamienia wapiennego.
W celu zwiększenia lub obniżenia wartości pH stosuje się specjalnie do tego przeznaczone środki. Jeżeli trudno jest ustabilizować wartość pH, najprawdopodobniej trzeba wyregulować zasadowość wody tzn. ilość substancji zasadowych w wodzie.Generalnie powinno się zawsze odczekać pomiędzy korektą, a kolejnym pomiarem w celu stabilizacji.
Chlorowanie, jest najbardziej powszechną metodą dezynfekcji wody w basenie. Metoda ta jest zarówno efektywna i tania, jednak u niektórych osób może wywołać podrażnienie. Chlor można zakupić w postaci płynnej, w granulkach oraz w tabletkach. Preparaty można podzielić na chlor organiczny oraz chlor nieorganiczny. Chlor organiczny, jest to chlor o przedłużonym działaniu. Natomiast chlor nieorganiczny, jest to chlor o szybkim działaniu zwany też chlorem szokowym. Chlor wielofunkcyjny, jest to połączenie chloru o przedłużonym działaniu, środka na glony oraz środka do koagulacji.
W nowo napełnionym basenie może być potrzebny stabilizator chloru, który będzie chronił przed zbyt szybkim ubytkiem chloru spowodowanym przez promienie słoneczne oraz ciepło.Tabletki chloru umieszczane są w skimmerze, a dozowanie następuje poprzez rozpuszczanie.
W celu pozbycia się dużego przyrostu glonów podczas upalnych dni, lub w celu uzupełnienia ilości chloru po obfitych opadach lub intensywnej kąpieli, niezbędna może okazać się szokowa dezynfekcja chlorem. Jest ona potrzebna do wyeliminowania bakterii oraz glonów, które w takiej sytuacji oparłyby się normalnej dawce chloru. Szokowe podanie chloru, powinno nastąpić po zakończonej kąpieli przy włączonej cyrkulacji wody. Zawartość chloru bezpośrednio po zabiegu, będzie mocno zwiększona jednak po kilku dniach zacznie opadać. Wskazana zawartość wolnego chloru (chloru niezwiązanego z zanieczyszczeniami) wynosi 0,6-1,0 ppm lub mg/l. Podrażnienia wywoływane są przede wszystkim przez chlor związany. Szokowa dezynfekcja chlorem redukuje zawartość chloru związanego. Po zastosowaniu chloru uderzeniowego większe cząsteczki można zebrać odkurzając dno, natomiast mniejsze zostaną wyłapane przez filtr.
Środek do flokulacji używany jest w celu usprawnienia procesu filtracji. Drobne cząsteczki łączą się w większe, przez co łatwiej zatrzymują się w filtrze piaskowym.
Środki na glony, używane są zapobiegawczo jako uzupełnienie chloru. Wczesną oznaką rozrastania się glonów, jest śliski osad na ściankach oraz dnie basenu. Jeżeli nastąpiło już rozmnożenie glonów, należy zastosować szokową dezynfekcję chlorem oraz dodać środki przeciwko glonom.
Podczas obchodzenia się ze środkami chemicznych należy używać niezbędnego wyposażenia ochronnego. Trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa i dozowania zawartych na opakowaniu. Każdorazowo powinno dodawać się po jednym środku chemicznym, tak by nie zareagowały w skoncentrowanej formie. Środki chemiczne należy dodawać do wody, a nie odwrotnie.