zakończenie sezonu

zakończenie sezonu

Nasze baseny z tworzywa sztucznego nie muszą być całkowicie opróżniane z wody w celu przezimowania. Konstrukcja wytrzymuje zamarznięcie wody. Najważniejsze jest obniżenie poziomu wody, by nie popękały podłączenia doprowadzające i odprowadzające wodę oraz oświetlenie. Jeżeli posiada się zadaszenie basenu, można na okres zimowy zostawić całą wodę w basenie. Jest to najbardziej wygodny sposób. Wymagana jest jedynie cyrkulacja wody jako ochrona przed zamarznięciem.

 

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapobiec zamarznięciu, zanim obniżymy poziom wody powinniśmy zaczekać, aż temperatura spadnie poniżej 8°C. Do tego momentu oraz po zakończonym sezonie stosuje się dezynfekcję chlorem, dodaje środki przeciw glonom oraz wyrównuje wartość pH do 7,2-7,6. Stacja uzdatniana wody nie musi pracować przez cały czas, wystarczy przynajmniej 6-8 godzin dziennie.

 

Kiedy zrobi się wystarczająco zimno należy przeprowadzić płukanie wsteczne filtra, obniżyć poziom wody i przygotować sprzęt do przezimowania. Należy wyczyścić ścianki basenu i odkurzyć dno. Rączkę zaworu ustawia się w pozycji "filter". Opróżnia się wodę z filtra poprzez otwarcie dolnej śruby spustowej. Zasilanie zostaje odłączone za pomocą głównego wyłącznika. Pompa oraz przewody doprowadzające zostają opróżnione. Wyczyszczone zostaje sitko pompy. Pompę oraz filtr należy chronić przed zamarznięciem, najlepiej przechowując je w ciepłym miejscu. Basen należy zakryć, aby poziom wody nie podniósł się podczas zimy. Rączka na przełączniku filtra ustawiona zostaje w pozycji "CLOSED".